Kampania „Białej Wstążki” realizowana jest na całym świecie w dniach 25 XI – 10 XII inaczej jest też zwana - 16 Dni Przeciw Przemocy Wobec Kobiet. Dzień 25 listopada rozpoczynający kampanię to Międzynarodowy Dzień Przeciw Przemocy Wobec Kobiet, a dzień 10 grudnia, kończący kampanię jest Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka Podkreśla to, że stosowanie przemocy jest naruszeniem praw człowieka.
Biała Wstążka jest symbolem sprzeciwu wobec przemocy stosowanej przez mężczyzn wobec kobiet, a także osobistym zobowiązaniem noszącego ją mężczyzny, że nigdy nie będzie stosować, akceptować lub milczeć na temat przemocy wobec kobiet. Kampania „Białej Wstążki” rozpoczęła się w 1991 r. w Kanadzie wtedy, gdy w zaledwie sześć tygodni 100 tys. mężczyzn założyło białą wstążkę jako symbol osobistej deklaracji, że nigdy nie będą sprawcami przemocy wobec kobiet i będą reagować, widząc przemoc. Akcja była protestem przeciwko „masakrze w Montrealu, kiedy to w dniu 6 grudnia 1989 roku mężczyzna zamordował na politechnice 14 kobiet, a 13 ranił, twierdząc, że sam nie skończył studiów technicznych, ponieważ – jak tłumaczył – to dziewczyny zabrały mu miejsce na uczelni”.
Z dostępnych statystyk wynika, iż większość ofiar przemocy w rodzinie to kobiety i dzieci, a wśród sprawców ponad 90% to mężczyźni. Kampania Białej wstążki pokazuje, że są mężczyźni, którzy nie stosują przemocy, ale też starają się być oparciem i opowiadają się po stronie kobiet krzywdzonych.
Kampania to nieustanna edukacja i wsparcie osób potrzebujących. Podejmowanie wszelkich działań na rzecz przeciwdziałania przemocy. Osoby pokrzywdzone „wychodzą z cienia” kiedy wiedzą gdzie mogą się zgłosić i otrzymać wsparcie.
Przypominamy, iż Miejski Ośrodek Pomocy w Rodzinie w Suwałkach oferuje szereg usług wspierających osoby krzywdzone oraz zagrożone wystąpieniem przemocy.
Dział Pomocy Kryzysowej
ul. Filipowska 20 B
16-400 Suwałki
tel. 87 56528 91 , e- mail: dpk@mopr.suwalk.pl
Zakres świadczonych usług:
➢Realizacja procedury „Niebieskie Karty”
➢ Poradnictwo socjalne w tym z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie
➢ Pomoc psychologiczna- poradnictwo, konsultacje terapia interwencyjna
➢ Poradnictwo z zakresu przepisów i procedur prawnych
➢ Całodobowe schronienie
➢ Grupa wsparcia dla osób uwikłanych w problem przemocy
➢ Program korekcyjno-edukacyjny dla sprawców przemocy w rodzinie
➢ Program psychologiczno- terapeutyczny dla sprawców przemocy w rodzinie