Konferencja prasowa

Dodane przez admin - czw., 04/01/2018 - 09:23

Kategoria

4 stycznia odbyła się konferencja prasowa, na której dyrektor Miejskiego  Ośrodka  Pomocy Rodzinie w Suwałkach Leszek Lewoc podsumował  działalność za 2017 r. Poinformował zebranych, iż MOPR w roku 2017 rozdysponował ponad 95 mln złotych.
W ramach przyznanego budżetu sfinansowane zostały głównie zasiłki i pomoc w naturze, pomoc w usługach, pomoc instytucjonalna, poradnictwo oraz praca socjalna, a pomocą  społeczną objętych zostało 1866 rodzin liczących 3 971 osób.
Podkreślił, iż w ostatnim czasie priorytetem państwa jest wspieranie rodzin z dziećmi, w tym kobiet w ciąży i wychowujących dzieci niepełnosprawne, poprzez wypłatę świadczeń rodzinnych, świadczeń opiekuńczych, funduszu alimentacyjnego, świadczeń wychowawczych, Programu Rządowego 500+, świadczeń przysługujących z  ustawy  o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” oraz  pieczy zastępczej.  Na realizację pomocy rodzinie Ośrodek wydał ponad 78 % (74 797 003,91zł) przyznanego budżetu.
Zauważył również, iż mimo dużych nakładów finansowych na świadczenia 500+, w Suwałkach spada liczba urodzeń. W roku 2016 urodziło się 762 dzieci, zaś w roku 2017- 735. Ilość wypłaconych jednorazowych zapomóg z tytułu urodzenia dziecka w stosunku do ilości urodzeń: w 2016 roku przyznano 660 świadczeń
( 85%),  w 2017 roku – 674 ( 91%) świadczy o ubożeniu społeczeństwa.
Kolejnym problemem, na który dyrektor zwrócił uwagę jest wzrost liczby dzieci wymagających zapewnienia opieki zastępczej. Niewydolność opiekuńczo-wychowawcza rodzin powoduje konieczność organizowania zastępczych form opieki rodzinnej i umieszczania małoletnich w rodzinach zastępczych lub placówkach opiekuńczo wychowawczych. Na terenie miasta Suwałk w roku 2017 funkcjonowało  126 rodzin zastępczych, w tym 9 zawodowych rodzin zastępczych i 1 rodzinny dom dziecka. Łącznie w rodzinnej pieczy zastępczej przebywa 199 dzieci, natomiast w instytucjonalnej 29 wychowanków.
Ośrodek realizował również inne zadania z zakresu polityki społecznej takich jak: orzecznictwo i rehabilitacja społeczna osób niepełnosprawnych, realizacja dodatków mieszkaniowych, dodatków energetycznych, wypłaty świadczeń pieniężnych dla posiadaczy Karty Polaka, czy ustalanie uprawnień do świadczeń zdrowotnych dla osób nieubezpieczonych.
Pan L. Lewoc poinformował również , iż niepełnosprawność i starzenie się społeczeństwa powoduje ciągły wzrost wydatków na świadczenia w formie usług opiekuńczych, pomocy w naturze jak i pomoc instytucjonalną, a tym samym wymusza dostosowywanie odpowiednio do potrzeb mieszkańców polityki senioralnej miasta.
Na koniec podkreślił, iż profesjonalizm pracowników MOPR, stosowanie dostępnych instrumentów pracy socjalnej z zakresu aktywizacji zawodowej wpłynął na spadek bezrobocia, a tym samym zmniejszanie wydatków na  świadczenia pieniężne w stosunku do roku 2016.
linki :
radio 5
suwalki.info
niebywalesuwalki.pl
obiektyw
tv suwałki

zdjęcie 1